XXIII tarptautinis vargonų festivalis atidarytas – pirmieji koncertavo Rudolfo Lymano tautiečiai čekai (foto) (0)

Publikuota: 2022-08-15 Kategorija: Kultūra
XXIII tarptautinis vargonų festivalis atidarytas – pirmieji koncertavo Rudolfo Lymano tautiečiai čekai (foto)
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio kultūros centro direktorės pavaduotoja Aušra Gudgalienė (kairėje), Čekijos ambasados Vilniuje Misijos vadovo pavaduotojas Tomaš Vostry, Laura Vancevičienė (dešinėje)

Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje rugpjūčio 15-oji – ne tik Žolinių šventė. Šią dieną čia vyko ir XXIII tarptautinio vargonų festivalio atidarymo koncertas. Jis pavadintas „Bohemija – Europos konservatorija”. Šis festivalis skirtas čekų muzikui, pedagogui, vargonininkui Rudolfui Lymanui, tad ir atidaryme skambėjo būtent čekų atliekama muzika.

Linkėjo koncertą įsirašyti širdyje

Festivalio atidarymo koncertą pradėjo Rokiškio kultūros centro direktorės pavaduotoja kultūrinei veiklai Aušra Gudgalienė, pasveikinusi festivalio svečius, pasidžiaugė, kad po metų pertraukos (metus susitikti su čekais bei kitais atvykusiais iš užsienio muzikantais trukdė pandemija) vėl Rokiškį aplankė tarptautinis vargonų muzikos festivalis, priminė, kad šis festivalis yra tapęs tradicija bei turi savo globėją - Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios dekaną Eimantą Noviką. Kunigas dekanas juokavo: „Jeigu aš jums pasakočiau dabar, kada gimė Rudolfas Lymanas ir panašiai, juk būtų neįdomu, ar ne? Mes šiandien tiesiog turime unikalią galimybę klausyti koncerto ir nieko nematyti. Linkiu, kad kiekvieną koncertą įrašytumėt savo širdyje, kad išsineštumėte tą skambesį, Dievui teikiamą garbę.“

Reikšminga vieta vargonams

Muzikalumas įvardijamas kaip vienas reikšmingiausių čekų tautos bruožų nuo XVIII a., kuomet Charles Burney pavadino Bohemiją „Europos konservatorija“. Rokiškio kultūros centro darbuotoja A. Gudgalienė paminėjo, kad čekų muzikantai, taip pat, kaip ir Rudolfas Lymanas, keliavo po visą Europą, mokydami muzikos, grodami įvairiose vietose. Pažvelgus į XVIII a. Europos muzikinį žemėlapį, matome, kad visuose didesniuose miestuose, aristokratų rezidencijose, teatrų orkestruose, visuose kituose svarbiuose muzikiniuose centruose dirbo čekų muzikantai. Jie į Europos muziką atnešė savitą atspalvį, įkvėpimo, techninių ir išraiškingų naujovių sėmėsi iš čekų liaudies dainų. A. Gudgalienė pasidalijo gauta žinia, jog buvo rasta informacija, kad būtent Čekijoje yra daugiausia vargonų: tūkstančiui gyventojų čia tenka vienas toks muzikos instrumentas. Vargonų muzikos menas čia itin puoselėjamas.  

Skambėjo baroko muzika

Pasak festivalio organizatorių, koncertui pasirinktos vargonų kompozicijos reprezentuoja tik mažą dalį tuometinės čekų muzikos. Šįkart Rokiškyje skambėjo Baroko muzikos trio: Tomáš Thon (vargonai), Pavel Hromádka (trimitas), Dušan Foltýn (obojus). Toks muzikos instrumentų suderinimas, atliekant klasikinės muzikos kūrinius, nėra dažnas. Baroko muzika yra labai iškilminga ir didinga, įmantri, gausi įvairių pagražinimų. Sugroti 9 kūriniai.

Netikėtai pasiūlė naują kūrinį

Klausytojų pilna bažnyčios salė atlikėjus pasitiko gausiais plojimais. Čekų vargonininkas Tomáš Thon viso kolektyvo vardu padėkojo organizatoriams už pakvietimą. Jis paminėjo, kad šioje bažnyčioje lankosi jau antrą kartą, o jeigu apsilankytų dar kartą – koncertas būtų dar geresnis. Jis pasiūlė išklausyti dar vieną kūrinį, kuris būtų skirtas švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į Dangų iškilmėms. Taip buvo sugrotas dar vienas, repertuare neįrašytas, kūrinys.

Kalbėjo ir svečias iš ambasados

Po koncerto kalbėjo Čekijos ambasados Vilniuje atstovas, Misijos vadovo pavaduotojas Tomaš Vostry. Jam versti žodžius į lietuvių kalbą talkino misijos vadovo padėjėja Laura Vancevičienė. Tomaš Vostry prasitarė, kad kitais metais baigiasi jo tarnybos Lietuvoje laikas, todėl apgailestavo, kad kitame vargonų festivalyje dalyvauti nebegalės.

Pasiūlytos mažos ekskursijos

Po koncerto norintys galėjo užlipti ant bažnyčios viškų, apžiūrėti, kaip atrodo vargonai, kokiu principu jie veikia. Supažindinti su vargonais ėmėsi Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios vargonininkas Justinas Šapola. Tuos, kurie norėjo pakilti į bažnyčios bokštą, kur neseniai buvo įkelti du naujai išlieti varpai, pasisiūlė palydėti Rokiškio kultūros centro Kultūrinės veiklos ir

komunikacijos organizatorė Audronė Vainauskaitė. Panorusių pamatyti bažnyčios varpus buvo 15 žmonių, tačiau į bokštą pakilti buvo galima tik po 5.

Pagerbtas Rudolfo Lymano atminimas

Svečiai iš Čekijos bei mūsų kultūros darbuotojos Aušra Gudgalienė bei Irena Matelienė aplankė bažnyčios šventoriuje pastatytą medinį koplytstulpį dirigentui bei vargonininkui Rudolfui Lymanui atminti, taip pat – jo kapą Senosiose Rokiškio kapinėse. Kapas anksčiau buvęs labai apleistas ir jį surado kunigas Albertas Talačka, kuris pastatė paminklinę lentą  bei kryžių. Ant žymaus čekų vargonininko, dirigento bei pedagogo, kuris mirė, būdamas 49-erių metų, kapo padėtos gėlės bei uždegtos atminimo žvakutės.

Festivalis tęsis iki rugsėjo 24 d.

Kitas vargonų muzikos koncertas Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje – rugpjūčio 21 d., 15.00 valandą. Koncertuos prancūzų vargonininkas Quentin du Verdier. Tą pačią dieną vyks koncertas ir Jūžintų Šv. archangelo Mykolo bažnyčioje. Koncerto „Dangus tau dovanojo aukštį“ solistai - Jonas Sakalauskas ir Miglė Pivoriūnaitė, akomponuos styginių kvartetas. Festivalis tęsis iki rugsėjo 24 d.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video