Kamajiškiai traukė kunigo ir poeto A. Strazdo atminimo keliais (foto) (0)

Publikuota: 2023-04-22 Kategorija: Susitikime Rokiškyje
Kamajiškiai traukė kunigo ir poeto A. Strazdo atminimo keliais (foto)
S. Gasiūnienės-Bracienės nuotr. / Visą šį mėnesį kamajiškiai mini žymaus kraštiečio A. Strazdo atminimą.

 

Tris savaites – nuo balandžio 7-osios iki 23-osios, kamajiškiai mini vieno žinomiausių jų kraštiečio, lietuvių dvasininko ir poeto Antano Strazdo 190-ąsias mirties metines. Renginių ciklas, startavęs Kamajų A. Strazdo gimnazijoje, šios datos minėjimu, sekmadienį baigsis Šv.  Mišiomis Kamajų Šv. Kazimiero bažnyčioje, jas aukos Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas, poeto eiles skaitys žinomas aktorius Algirdas Latėnas, kantičkines giesmes giedos Rokiškio Rudolfo Lymano muzikos mokyklos ansamblis „Gelmės“.

Sutelkė pajėgas

Panemunėlio universalaus daugiafunkcio centro Kamajų skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė Sigita Gasiūnienė-Bracienė sakė, kad vyko ypatingas pasiruošimas šio garbaus kraštiečio 190-ųjų mirties metinių minėjimui. Tam sudaryta speciali programa – nuo žygio, inkilėlių ir paukštelių gaminimo iki A. Strazdo eilių skaitymo, o į jos kūrimą įsitraukė visa bendruomenė – nuo seniūnijos administracijos, vietos bendruomenių gimnazijos iki pavienių gyventojų.

„Nuoširdus ačiū visai Strazdelio renginių darbo grupei. Visi kartu surėmę pečius sukūrėme puikią jo atminimui skirtą renginių programą su daug įvairių veiklų. Kiek daug naujų potyrių šis įvykis mums padovanojo – nuo šventinių programų rengimo iki seniūnijos miškų išbraidžiojimo. Ačiū kultūros darbuotojams ir bibliotekininkams, seniūnijos saviveiklininkų kolektyvams, Kamajų bendruomenei, Aukštakalnių, Duokiškio, Salų, Verksnionių, Kalvių kaimų bendruomenėms, seniūnaičiams, Kamajų respublikos prezidentui, Kamajų seniūnijai, Kamajų A. Strazdo gimnazijai ir ikimokyklinio ugdymo skyriui, Kamajų parapijai, Rokiškio Juozo Keliuočio bibliotekai, už puikų šventės apipavidalinimą ačiū Vaidai Babidorič –Muralienei, visai seniūnijos bendruomenei“, – kalbėjo S. Gasiūnienė-Bracienė, baigiantis minėjimo renginių programai.

Dvigubas minėjimas

Balandžio 7 d. Kamajų A. Strazdo gimnazijoje prasidėjo renginių ciklas, skirtas paminėti poeto ir dvasininko 190-osios mirties metines ir 60 metų jubiliejų, kai mokyklai buvo suteiktas A. Strazdo vardas.  

Kaip skelbia gimnazijos bendruomenė, atsiliepdami į iniciatyvą minėti abi sukaktis mokiniai gamino suvenyrinius strazdukus, kurie papuoš Kamajų miestelio aikštę ir poeto kapą. Taip pat surengtos integruotos pamokos, o klasių valandėlių metu vaikai lankėsi interaktyviame A. Strazdo muziejuje.

Gimnazijoje puikuojasi J. Lašienės parengta poeto atminimui skirta paroda „Pėsčias svieto paukštis“. O mokyklos būrelis „Littera“ (vadovė mokytoja N. Markevičienė) parengė specialų informacinį lankstinuką, kurį 7 klasės mokiniai (klasės vadovė Z. Šivickienė) padovanojo Kamajų seniūnijos gyventojams.

Balandžio 18 d. A. Strazdo gimnazijos mažojoje salėje įvyko poezijos skaitymai „Kai žmogus į paukštį grįžo“. S. Gedos poemos „Strazdas“ ištraukas ir Strazdelio poeziją skaitė svečias, aktorius ir režisierius Jonas Buziliauskas.

Balandžio 21 d. gimnazijos neformaliojo švietimo skyriaus mokiniai pasirodė Panemunėlio UDC Kamajų skyriaus organizuojamame renginyje „Paukšteliu sugrįžau“.

Vaikščiojo takais

Balandžio 15 d. kamajiškiai išsiruošė į pažintinį žygį „Poeto takais pasivaikščiokim...“. Net  45 žygio, skirto A. Strazdo atminimui, dalyviai įveikė 21, 5 km atstumą.

„Žygis, kaip ir poeto gyvenimas, nebuvo lengvas. Daug iššūkių mūsų laukė, tačiau viską atpirko gera nuotaika ir smagūs kelionės įspūdžiai. Aplankėme daug Kamajų seniūnijos kultūros objektų kartu paminėdami ir Kultūros dieną. Daug bendrystės, šiltų pokalbių, linksmo juoko šis žygis mums padovanojo. Ačiū visiems žygio dalyviams, ypač jaunimui. Nors skaudėjo kojas, bet džiaugėsi širdis, matant jų entuziazmą ir norą eiti. Ačiū mūsų gidams Jolantai Vygėlienei ir Vytautui Viliui, Daivutei ir Henrikui Mickūnams už nuostabaus skonio košę ir puikųjį didžiausią tortą, vedliui Gintarui, už Duokiškio krašto pristatymą, Giedrei Dagienei, Kamajų seniūnijos vyrams už pagalbą rengiant maršrutą, vairuotojams Virgiui ir Ričardui už kantrybę, ačiū visiems prisidėjusiems prie šios minties įgyvendinimo. Už palaikymą ačiū, jums mieli žmonės, visiems, kurie širdimi buvo su mumis, nes Strazdelio dvasia gyva mūsų stiprybėje. Nešėme ją kiekvienas savo širdyje. Ir supratom, kad jo auka, sunkus gyvenimas, tiesos siekimas, meilė gamtai ir paprastam žmogui nebuvo veltui. Didžiulė pagarba šiam mūsų krašto šviesuoliui. Kartu mes stiprūs“, – skelbė seniūnijos administracija savo socialinio tinklo paskyroje.  

Suguls į interaktyvią knygą

Minint A. Strazdo metines įgyvendinta ir dar viena graži bendruomeninė idėja – padedant rėmėjams gimnazijos teritorijoje įkurta Strazdų alėja, kurioje puikuojasi 20 inkilėlių.

„Inkilų gaminimo akcija pavyko sėkmingai – turime 32 inkilus paukšteliams. 22 iš jų puošia A. Strazdo gimnazijos liepų alėjos kiemą, o kiti sukabinti miestelio erdvėse“, – sakė sumanymo organizatoriai.

Anot jų, pasibaigus šventiniams renginiams, visos užfiksuotos istorinės akimirkos ir įspūdžiai suguls į interaktyvią knygelę, įprasminančią renginių ciklo finalą.

Eilių ir dainų vakaras

Balandžio 21 d. Kamajų bendruomenės namuose surengtas jaukus poezijos ir dainų vakaras „Paukšteliu sugrįžau“.

Obelių socialinių paslaugų namų Kriaunų dramos kolektyvas atliko literatūrinę  kompoziciją „Reiškiu, giedu, linksminu“ (režisierė  Audronė Vainauskaitė). Įvairius paukštelius apdainavo Kamajų seniūnijos kolektyvai ir Kamajų Antano Strazdo gimnazijos neformalaus švietimo skyriaus vaikai. Pradedant „špakais“, „busilais“, „gulbelam“ ir lakštingalėlam ir vakarą vainikavo Vytauto Kernagio daina „Baltas paukštis“. Taip simboliškai nuskambėjo dainos žodžiai „Gieda paukštis virš mūsų ir giedos“.

„Mūsų širdyse strazdelis amžinai giedos“, – įsitikinusi S. Gasiūnienė-Bracienė.

Tapo pasakojimų veikėju

Kaip rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje, A. Strazdas gimė 1760 m. kovo 9 d. Astrave, dabartiniuose, Margėnuose, Rokiškio rajone. Jis mirė 1833 m. balandžio 23 d. Kamajuose, čia ir palaidotas.

Mokėsi Skaistkalnės, Alūkstos, Daugpilio, Polocko vienuolynų mokyklose ir Vyriausiojoje Lietuvos mokykloje Vilniuje. 1789 m. baigė Varnių kunigų seminariją. Nuo 1790 m. kunigavo Kupiškyje, Subačiuje, Karsakiškyje ir kitur. Nuo 1814 m. nuolatinių pareigų neturėjo, gyveno iš atsitiktinių dvasininko patarnavimų ir išsinuomotos žemės.

Nuo 1820 m. gyveno Kamajuose. Už elgesį ne pagal luomo pašaukimą 1828 m. buvo suspenduotas ir uždarytas į Pažaislio vienuolyną. Iš jo savavališkai pasitraukęs 1829 m. grįžo į Kamajus. Lietuvių kultūros istorijoje įsitvirtino kaip originali asmenybė, siekusi dvasios laisvės, atmetusi prisitaikymo etiką. Žmonių buvo vadinamas Strazdeliu, tapo daugelio anekdotinių pasakojimų veikėju.

A.Strazdas išleido poezijos rinkinį „Giesmės svietiškos ir šventos“ (1814), kurį sudaro 9 pasaulietinio turinio eilėraščiai ir 2 religinės giesmės. 1824 m. paskelbė odę „Giesmė Rygos miestui pagerbti“. Beveik visi jo eilėraščiai virto liaudies dainomis. Savo poezijoje poetas reiškė Šviečiamojo amžiaus pažiūras.

Apie A. Strazdą parašyta grožinės literatūros kūrinių, pagal S. Gedos poemą „Strazdas“ ir B. V. Kutavičiaus operą „Strazdas – žalias paukštis“ (1984), J. Vaitkus sukūrė filmą „Strazdas – žalias paukštis“ (1990).

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video