Nepasitikrinančios profilaktiškai moterys rizikuoja užleisti ligą (0)

Publikuota: 2023-11-16 Kategorija: Sveikata
Nepasitikrinančios profilaktiškai moterys rizikuoja užleisti ligą
Asmeninio albumo nuotr. /

Danguolė KONDRATENKIENĖ, VšĮ Rokiškio PASPC direktorė

Lietuvoje jau nuo 2005 metų vykdoma moterų mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, kurios uždavinys – patikrinti visas 50–69 metų amžiaus moteris, nustatyti, kurioms yra krūties vėžio požymių ir šias moteris siųsti gydytis.

Tikrinasi apie 50 proc. moterų

Deja, turime konstatuoti, kad Rokiškio rajone tik kiek daugiau nei 50 proc. šio amžiaus moterų ateina profilaktiškai pasitikrinti. Noriu pabrėžti, kad nepasitikrinti pagal šią prevencijos programą yra ne tik neatsakingas elgesys, bet ir didžiulė rizika laiku nerasti susirgimo, kas vėliau veda prie prastų išeičių.

Nacionalinio vėžio instituto pateiktais duomenimis, krūties vėžys yra dažniausiai pasitaikanti moterų onkologinė liga ir dažniausia jų mirties priežastis nuo vėžio Europos Sąjungoje: per metus iš viso nustatoma, maždaug, 365000 naujų krūties vėžio atvejų, o nuo šios ligos miršta apie 91 tūkstantį moterų. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1 tūkst. 500 naujų krūties vėžio atvejų, o 550 moterų miršta nuo šios ligos.

Efektyvus tyrimas

Pagal programą moterims tirti panaudojama mamografija-rentgeninis krūties tyrimo būdas, leidžiantis aptikti net labai mažų matmenų navikinį darinį krūtyje. Tai neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas. Vadovaudamasis programa šeimos gydytojas 1 kartą kas 2 metus kviečia 50–69 metų moteris atlikti šį tyrimą. Rokiškio rajono moterims sudarytos visos galimybės tikrintis pagal šią programą, nes Rokiškio rajono ligoninė atlieka krūtų mamografijas. Siuntimą krūtų mamografijai pagal prevencijos programą išrašo šeimos gydytojas. Labai kviečiu visas rajono moteris tikrintis profilaktiškai.

Kviečia pasitikrinti

Nuo spalio mėnesio Nacionalinis vėžio institutas vykdo akciją „Rožinė dovana moterims“, kai moterys iš atskirų rajonų tikrinamos organizuotai. Rokiškio rajonui skirta diena yra lapkričio 29-oji.

VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro darbuotojai kviečia rajono moteris pasitikrinti pagal prevencinę programą! Labai kviečiame visas moteris, kurioms priklauso patikra pagal krūtų vėžio ankstyvos diagnostikos prevencinę programą (50–69 metai) nelikti abejingomis ir pasitikrinti. Šios patikros privalumai: ne tik mamografijos atlikimas pagal programą, bet ir visų kitų tyrimų atlikimas tą pačią dieną radus pakitimus.

Norime padėkoti Rokiškio rajono savivaldybės valdančiosios frakcijos tarybos nariams, ypač Birutei Dapkienei, kurie organizuoja moterų nuvežimą bei apmoka kelionės išlaidas (Rokiškio rajono savivaldybės valdančiosios frakcijos ir Birutės Dapkienės iniciatyva įsteigtas fondas „Tavo bėdos mano“).

 Planuojame išvykimą lapkričio 29 d. 7 val. nuo Rokiškio rajono savivaldybės.

Būtina registracija. Dėl registracijos ir tikslesnės informacijos skambinkite VšĮ Rokiškio PASPC direktorei Danguolei Kondratenkienei tel. 8 618 53085.

Užs. Nr. 2455.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video