Prasidėjus kraujo donorystės akcijai, Pub‘e „Gnomas“ rikiavosi žmonių eilės (5)

Publikuota: 2022-02-25 Kategorija: Sveikata
Prasidėjus kraujo donorystės akcijai, Pub‘e „Gnomas“ rikiavosi žmonių eilės
Rokiškio Sirena nuotr. / Vietos kraujo paėmimui nuolat buvo užimtos

Kraujo donorystės akcija, apie kurią anksčiau skelbėme čia, Rokiškio Pub‘e „Gnomas“ prasidėjo vasario 25 d. 11.00 valandą, ir norintys paaukoti kraujo gana gausiai rinkosi į tokiam tikslui neįprastas patalpas. Bent porą valandų čia rikiavosi eilės lankytojų, norinčių pabaigti tvarkyti formalumus. Kiti vis dar būriavosi prie staliukų, pildydami anketas. Dar kiti gurkšnojo rėmėjų šiai akcijai padovanotą mineralinį vandenį „Ūpas“...

Pasirinkta mažiau oficiali aplinka

Akcijos iniciatorė, Rokiškio stalo žaidimų klubo savininkė bei įkūrėja Meda Stanienė  sakė, kad idėja surengti donorytės akciją baro aplinkoje kilo, pamačius, kad taip daroma Vilniuje. Tada pagalvojusi, o kodėl gi nepabandžius sukviesti norinčius padovanoti kraujo į mažiau oficialią, jaukesnę aplinką. Pub‘o „Gnomas“ savininkė Gintarė Varnienė noriai pritarė idėjai. Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų Kraujo centro atstovai, atvykę į Rokiškį, sakė dėl pasiūlytos akcijos vietos nenustebę, nes Vilniuje yra dalyvavę panašiose akcijose, kurios vyko kavinėse, tačiau pripažino, kad tokie atvejai tikrai nėra dažni.

M. Stanienė papasakojo, kad žmonių reakcijų į rengiamą akciją buvę įvairių. Kadangi kilusi tam tikra sumaištis dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje, buvo sakančių „mūsų širdis ir mintys dabar yra kitur“, „ne tas dabar svarbu“ ir panašiai. „Bet juk kraujo, kaip reikėjo, taip ir reikia, ligos ir problemos niekur nedingo“, - nusistebėjo tokiomis kalbomis M. Stanienė.

Vienos pirmųjų duoti kraujo atvyko būsimosios vizažistės

Išankstinės registracijos donorystei nebuvo, žadėta, kad norintys registruosis gyvoje eilėje. Dar nė nespėjus Kraujo centro atstovams susidėti savo įrangos bei įsitaisyti patogiai, pirmos Pub‘e jau būriavosi merginos iš Rokiškio profesinio mokymo centro. Pakalbinta viena iš jų atsakė, kad esančios trylika būsimų vizažisčių iš vienos grupės. Tai buvęs vieningas visos grupės sprendimas. Tik viena mergina negalėjusi, o kitos nusprendė pabandyti. Daugumai tai buvo pirmas kartas, kai jos pasiūlė savo kraujo donorystei. Tik trys merginos kraują aukojo ne pirmą kartą, viena iš jų – netgi dešimtą. Nespėję užpildyti anketų, kai kurios merginos dvejojo, ar galės būti donorėmis dėl reikalavimų sveikatos būklei. Ir tiesa - užpildę anketas apie ūgį, svorį, persirgtas ligas ir panašiai, pabendravę su atvykusiu gydytoju Denys Tsybulskyi, kai kurios merginos turėjo atsisakyti idėjos dovanoti kraują. Kai kurių buvo per mažas svoris, kai kurių – per maža hemoglobino koncentracija kraujyje. Reikalavimų donorams tikrai yra daug ir įvairių. Kliūtimi dovanoti kraujo gali būti ir neseniai darytos tatuiruotės, persirgtos ligos.

Akcijoje - ir nuolatiniai donorai

Be merginų iš profesinio mokymo centro rinkosi ir daugiau susidomėjusių akcija bei pageidaujančių duoti kraujo. Pavyzdžiui, Martynas, taip pat atvykęs į Pub‘ą „Gnomas“ apie 11.00 valandą, sakė, kad kraujo duoda nuolat. Taip jis apsisprendęs nuo pat tada, kai suėjo 18 metų. Šiuo metu vaikinas jau yra daugiau nei 10 kartų neatlygintinai dovanojęs kraujo.

Įvertinama sveikatos būklė

Atvykę duoti kraujo turi turėti asmens dokumentą su nuotrauka, vietoje užpildyti anketą apie ūgį, svorį, persirgtas ligas bei kitus duomenis, pabendrauti su gydytoju, vietoje nusistatyti hemoglobino kiekį kraujyje. Jeigu žmogus pagal sveikatos būklę gali duoti kraujo, rekomenduojama čia pat išgerti vandens ir patogiai įsitaisius, palaukti, kol bus paimtas reikiamas kiekis kraujo. Donorams dovanojami šokoladukai bei kuponas apsilankymui kine. Dauguma davusiųjų kraujo po procedūros jautėsi gana gerai.

Donorystės akcija - itin vykusi

Vakare Meda Stanienė pranešė, kad akcija pavyko - atėjo 79 žmonės, iš jų 52  galėjo ir davė kraujo. Santaros klinikų Kraujo centras vėl žada atvykti lygiai po trijų mėnesių.

Medicinos gydytojas Denys Tsybulskyi, dalyvavęs donorytės akcijoje Rokiškyje, pasidžiaugė, kad išvyka pavyko. Cituojame gydytojo pasisakymą kitą dieną po donorytės akcijos:

- Jeigu išvykoje pavyksta bent 20 donacijų, laikoma, kad ji pavyko. Vakar netgi 52 donacijos buvo sėkmingos. Atėjo 79 žmonės, bet ne visi galėjo donuoti. Daugiau esame surinkę tik kareivinėse, bet tikriausiai dėl to, kad ten - didelė sveikų, atrinktų vyrų bendruomenė. Atvyksime po 3 mėnesių ir vėl. Donorytė leidžiama kas du mėnesius, todėl atvykti anksčiau būtų netikslinga. Jeigu mus pakvies, mielai atvažiuosime. Buvome nustebinti šilto priėmimo, žmonių susidomėjimo.

Ne visi norintys gali aukoti kraujo

Pasidomėjome apie priežastis, kodėl ne visada norintys duoti kraujo yra tam tinkami.

- Viena dažniausių priežasčių - hemoglobino koncentracija kraujyje yra nepakankama. Donacijai nepakanka įprastos koncentracijos - moterų hemoglobino kiekio kraujyje norma yra nuo 117, o donacijai reikia bent 125. Moterų tarpe tokia priežastis nereta. Jeigu duotų kraujo, kai per mažas hemoglobino kiekis, po donacijos išsivystytų mažakraujystė. Yra begalė ir kitų priežasčių – buvusios operacijos, tatuiruotės, kelionės į egzotines šalis. Atsisakoma kraujo, kai donacija arba nesaugi donorui, arba nesame užtikrinti, ar paimtas kraujas būtų saugus pacientui, - pasakojo gydytojas.

Paklausėme, kokią įtaką donacijai turi persirgta koronavirusinė infekcija, skiepai.  

- Po „kovido“ infekcijos žmogus turi būti pasveikęs, didesnės įtakos donorystei tai neturi, jeigu atitinka kitus kriterijus. Kadangi vakcina nuo koronaviruso nėra gyva vakcina, kuri keistų tyrimų rezultatus, žmonės ir ką tik pasiskiepiję gali donuoti, tai niekaip neįtakoja donorystės, - užtikrino Denys Tsybulskyi.

Paaiškėjo ir tai, kad donorai negali vartoti tam tikrų vaistų. Tai - kraują skystinantys, kai kurie vaistai nuo kraujo spaudimo, vaistai, kurie turi teratogeninį (turintį poveikį nėščiosios vaisiui) poveikį. Kartais tenka uždrausti donaciją ir visam laikui. Po antibiotikų vartojimo turi praeiti 7 dienos. Paprasčiausi vaistai nuo galvos skausmo įtakos kraujo kokybei neturi. Svarbiausias kriterijus – gera donoro savijauta ir sveikata.

Taip pat, atlikus tatuiruotę, taikomas donorystės atidėjimas 4-6 mėnesių. Parmanentinis makiažas - taip pat tatuiruotė, po kurios darymo turi praeiti 4-6 mėnesiai, ir tik tada galima donuoti.

Kiekvienas kraujo ėminys tiriamas dėl sifilio, ŽIV, hepatito C ir B. Jeigu atrankiniai tyrimai gaunami teigiami, atliekami detalesni tyrimai, siekiant įsitikinti, ar rezultatas nebuvo klaidingas. Jeigu diagnozė pasitvirtina, Kraujo centras informuoja žmogų, nukreipia specialisto konsultacijai.

Mažo svorio žmogus – atitinkamai mažiau turi ir kraujo. Vienu kartu paimama 400-500 ml kraujo. Iš mažo svorio žmogaus būtų paimta per didelė dalis kraujo. Moterims neretai pasitaiko ribojimai dėl svorio, pvz., jeigu moteris nesveria 50 kg. Jeigu ji priaugtų svorio, galėtų donuoti. Gydytojas vadovaujasi atrankos lentelėmis ir pagal jas sprendžia, ar asmuo atitinka kriterijus dėl ūgio bei svorio.

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video