Juodupės gimnazijos abiturientės mintys apie šių metų brandos egzaminus (11)

Publikuota: 2020-04-18 Kategorija: Tribūna
Juodupės gimnazijos abiturientės mintys apie šių metų brandos egzaminus
Rokiškio Sirena koliažas / Martyna Povilavičiūtė

ŽMONIŲ PAŽIŪROS Į MŪSŲ PASTANGAS IR TO REZULTATUS:

1. Žinome, jog pasaulyje, bei Lietuvoje, kiekvieną dieną miršta žmonės dėl viruso kaltės (čia jeigu kažkas bandytų sakyti, kad mes neatsižvelgiame, jog yra ir sunkesnių padėčių nei mūsų VBE).

2. Daug moksleivių, ne tik dvyliktokų, nesugeba susitvarkyti su krūviu. Tai liečia daugumą mokyklų, manau. (Be abejo yra tų, kurie susitvarko dėl tam tikrų aplinkybių, bet tokių yra VIENETAI).

3. Žinių portaluose man teko skaityti daug straipsnių apie VBE laikymo ar nelaikymo pozicijas. Man labiausiai patikę komentarai iš puslapio „[DELFI.LT](http://delfi.lt/)“, straipsnio - „Abiturientai sukilo dėl brandos egzaminų: reikalauja juos atšaukti“. Cituoju ir komentuoju:

• „Jurgita Vysmant - Išpuikeliu karta uzauga.. pilna laiko namie ruostis, jokio spaudimo. Ir ka tokie sugebes visuomeneje? Geda.“ (Aš nesu gramatikos žinovas, bet man atrodo, kad čia, kažkur, tikrai yra pora klaidų). Klausimas: ką tokie piliečiai sugeba visuomenėje? Ir be abejo, mokiniai yra įstatyti į siaurus „rėmus“ ir viską turi atlikti laiku, daugelis darbų turi buti padaryti net iki tam tikros valandos (pvz.: iki 17val.), ir turi viską spėti, nesvarbu, ar tu supratai temą, ar ne.

• „Mėgstu skaityti - jei netinka siemetine “ekstremali“ mokymosi kokybe, kartokit kursa (likit antriems metams), kol kokybe tenkins. Egzaminu atsaukti negalima, nes juos atsaukus turesim “nekokybiskus“ pirmakursius, po 4-6metu “nekokybiskus“ aukstuju mokyklu absolventus, o dar po 20-30 metu vel bus “nekokybiska“ valdzia. Nebukit verksiniai, kad jus kur...“ Pasakyta tarsi Vangos pranašystė. Pažvelgus į „valdžią“ neatrodo, kad ten susirinkę vienos laidos, vieno ir to paties amžiaus žmones.

• „P.Morkūnas - Į mokyklą nereikia... gali mokytis namie atsikėlęs nuo 8 val iki 20 val ir dar negerai?“ Kai kurie žmonės tikrai įdomūs. Gal norite paspręsti kvantinės optikos, fizikos uždavinius, A lygio kursus? Nemanau, kad Jūs tai tvertumėte net 30 minučių su mokytojos tiesiogine pagalba kabinete... O ką sakyti apie 2 varginančias valandas tokio darbo. Bet pas mus pamokos ne po vieną į dieną... Dar prisiminus, kad užduoda namų darbus.

4. Vieninteliai asmenys, kurie turi teisę mus kritikuoti, yra mūsų tėvai ir mokytojai. Jie iš tiesų stebi mūsų pastangas ir vargą persilaužti kitokiems mokymams.

5. Žmonių pažiūros apie dabartinius abiturientus yra per daug paviršutinės (tai galime matyti po žiniasklaidų straipsnių komentarais). Jūs nežinote mūsų moralinės ir psichologinės padėties, ir neįsivaizduojate, ką tai reiškia būti šiandienos abiturientu.

 

TEKO BENDRAUTI:

Man teko susirašinėti/bendrauti su skirtingo „luomo“, amžiaus ne tik mokiniais, bet ir studentais, bei jau dirbančiais asmenimis užbaigusius mokslus. Girdėjau daug variantų, kodėl mes, abiturientai, privalome laikyti egzaminus ekstremaliose sąlygose. „Nes nesąžininga, kad mes laikėme egzaminus, o jūs galite nelaikyti“ - panašaus pobūdžio atsiliepimų būvo labai daug. Bet taip, kaip aš bendravau su daugybę žmonių, teko pabendrauti ir su adekvačios sąžinės bei adekvataus mąstymo žmonemis. Buvo išsakomi svarūs ir įvairūs argumentai tiek už VBE laikymą, tiek prieš. Todėl aš drąsiai galiu teigti, jog į šią situaciją buvau pažvelgęs iš įvariausių pusių ir nesustoju to daryti. Todėl Jūs negalite teigti, jog mano visas šis darbas yra parašytas neatsižvelgiant į kitus. Man teko net bendrauti ir skaityti mokytojų įrašus, kurie taip pat dalinasi UŽ ar PRIEŠ.

 

VALDŽIOS SPRENDIMAI BE STATISTIKOS UŽ AR PRIEŠ:

LMS siuntė apklausas, bet neužtikrino, kad jos pasiektu visus, ir dabar tvirtina, jog tai ne jų problema, nors visi suprantame, kad galėjo savo darbą atlikti kokybiškiau. Aš asmeniškai mačiau vieną iš tokių „apklausų“ Facebook vienoje iš dvyliktokų grupių, kur sakoma: „pakomentuokite savo nuomone dėl VBE vykdymo“ (čia jeigu sakant esmę). Ir vėliau, pagal nepilnavertišką apklausą, valdžios atstovai sprendžia kažką? Man asmeniškai juokinga ir graudu...

 

MŪSŲ SAVIJAUTA. MORALINĖ BŪKLĖ. SAVARANKIŠKAS DARBAS:

• Pasikartosiu, be abejo, mokiniai yra įstatyti į siaurus „rėmus“ ir viską turi atlikti laiku, daugelis darbų turi būti padaryti iki tam tikros valandos (pvz.: iki 17val.) ir turi viską spėti, nesvarbu ar tu supratai temą, ar ne.

• Mes turėjome „žaibiškai“ persilaušti ir šokti mokytis per virtualią erdvę. Žinoma, tai geriau nei nieko. Bet turint omenyje, jog mokiniai yra konsultuojami visiškai minimaliai (daugumos mokytojų), tai neužtikrina sekmės.

• Sakote „online“ pamokos? Jos yra sudaromos nuosekliai pagal vadovėlius. Dauguma iš jų vos ne vadovėlio kopija „mp3“ arba „mp4“ formatu be platesnio paaiškinimo (tas pats, kas skaityti vadovėlį). O su minimalia mokytojo konsultacija rizikuoji likti pilnai neišsiaiškinęs temos.

• O kaip komunikacija su klasiokais, grupiokais? Manote, visada taip paprasta išsiaiškinti ką nors?

Mūsų savijauta prastėja, pastovai sėdime vienoje vietoje ir gadiname akis nenormuotu darbu, skauda stuburą, po ilgo sedėjimo sunku vaikščioti...

• Sedėjimas pastoviai tarp „keturių sienų“ yra tarsi beprotnamis. Tai slegia, numuša menkiausią norą mokytis. Žinios apie didėjantį užkrėstųjų skaičių ir mirtingumą mus lenkia į depresiją.

 

KODĖL AŠ UŽ VBE?:

Nes tai, kol kas, vienintelis „popiergalis“, kuris nuliame praktiškai visą mano, ir ne tik mano, ateitį. Taip pat lengviau universitetams nuspręsti, ką priimti.

 

KODĖL SIŪLAU NELAIKYTI VBE, NORS IR UŽ?:

Sprendimas laikyti VBE yra „keistas“, nes yra rizika sukelti antrinę epidemiją. Kaip lengvai galima užsikrėsti virusu parodo http://technologijos.lt/ straipsnis: „Mokslininkai parodė, kaip lengvai galite užsikrėsti parduotuvėje: štai kas nutinka, kai kažkas nusikosėja ir kiek laiko koronavirusas išlieka ore - tai kur kas ilgiau, nei galvota iki šiol (Video)“. Tai parodo, kad jei nors ir vienas žmogus turės virusą (bus nešiotoju) - jokie resperatoriai, kaukės, pirštinės ar oro vėdintuvai nieko neapsaugos. Net ir kiemo sąlygomis yra tikimybė užsikrėsti (jeigu tikėti ekspertų žodžiais). Tai parodo, jog yra tikimybė net pasibaigus karantnui sukelti pakartotinę epideiją. Asmeniškai, aš tiesiog bijau dėl artimųjų ir brangių man žmonių, lygiai taip pat, kaip ir jūs.

 

MES ČIA! IR MES TAIP PAT TURIME BALSUS IR SPRENDIMUS (ALTERNATYVAS):

Kodėl „valdža“ nesikreipia ir normaliai netvarko reikalų patys, o tai liepa daryti kažkokioms sąjungoms? Gal dėl to, nes patys tingi ir neturi noro prasidėti su viena laida? Tai tik mano teorija.

Iš anksto sakau, skaitykite mano visą siūlomą alternatyvą, nes į bereikalingas diskusijas jau veltis tam laiko visiškai nebeturiu (reikia mokytis ir ruoštis kitai savaitei). Jeigu Lietuva yra tokia moderni šalis, kaip ir kitos, kodėl nepadaro kaip dauguma šalių? Gi „valdžių“ atstovai turi galimybę tartis ir komunikuoti. Negi Lietuva iš tiesų rizikuos lengva ranka? Ilgai laukta alternatyva (žingsniais):

  1. Paskaičiuoti 11-os ir 12-os klasės metinius vidurkius ir juos konvertuoti į VBE vertinimą (arba bent jau palyginti su VBE).
  2. Padaryti stojamuosius egzaminus/apklausas. Tai būtų panašu, kaip VBE, tik nukreipta į Jūsų norimą profesiją. Tokiu būdu būtų patenkinti „prestižinių“ mokyklų verksniukai ir, tuo pačiu, atrūšiuoti nuo išties besimokiusių mokinių, taip vadinamų „praslydelių“. Tos apklausos/egzaminai būtų jau gerokai po karantino, kas iš tiesų sumažintų pakartotinę epidemijos riziką. O ir žmonės, kurie norėjo keliauti į užsieni bus patenkinti, nes tose šalyse 90% tikimybė, kad bus vertinamas stojimas pagal vidurkius.
  3. LR universitetai galėtų padaryti vieną arba du mėnėsius trunkantį „išbandymo“ periodą(atsisžvelgtų į pirmakursių pažangumą/vertinimus).
  4. O praėjus porai mėnesių po to tokio,,rūšiavimo", Lietuvos mokymasis grįžtu į senas vagas. Aš tik išsakau savo poziciją ir prašau manęs nesmerkti- juk kiekvienas turime savo nuomonę.

Jeigu ir Jūs turite sugalvoję alternatyvą arba žinote, kaip manąją galima patobulinti-rašykite, komentuokite. Saugokite save ir artimuosius. Likite namuose!

Rokiškio rajono Juodupės gimnazijos abiturientė Martyna Povilavičiūtė.

 

Tai yra originalus autoriaus tekstas.

"Rokiškio Sirena" redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su išsakyta nuomone. Skiltyje "tribūna" galite pasisakyti visi.

Savo tekstą siųskite el. paštu reklama@rokiskiosirena.lt arba paprastu paštu Nepriklausomybės aikštė 12, Rokiškis.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video