Klounada tęsiasi: kas dar sugalvos kvailesnę permainą Lietuvai (2)
Tai, kas vyksta nuo praėjusių Seimo rinkimų iki dabar dažniausiai yra vertinama kaip kvailystė, komedija, absurdas ir neadekvačių veiksmų seka, kuri juk turėtų kažkada pasibaigti. Kiek dar tęsis ši klounada ir kada ji pasibaigs? Vis dažniau tokį klausimą išgirstu iš žmonių, su kuriais susitinku važinėdamas po Lietuvą, partijos „Tvarka ir teisingumas“ regioninio turo metu.
Atsakau jiems, kad klounada tęsis iki naujų Seimo rinkimų, nes pirmalaikiai rinkimai, kaip numato LR Konstitucijos 58 straipsnis, yra galimi nepatvirtinus Vyriausybės programos, bet ji jau patvirtinta. Taip pat pirmalaikiai Seimo rinkimai gali būti rengiami Seimo nutarimu, priimtu ne mažiau kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma arba Vyriausybės siūlymu, jeigu Seimas pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybe. Tačiau tokie scenarijai yra nerealūs.
Tenka pripažinti, kad artimiausiu metu liūdna tikrai nebus, o valdančiųjų cirkas ir toliau tęs savo pasirodymą. Kokių triukų ir kokių cirko numerių dar galime tikėtis? Atspėti sunku. Galime tik spėlioti ir vertinti geriausius valdančiųjų pasirodymus, geriausius cirko numerius.
Profesionalų Vyriausybės ministrai gan uoliai varžėsi kieno salto bus įspūdingesnis, kuris numeris labiau nustebins publiką.
Vienas ministras fotografuojasi kapinėse ir kalbasi mintyse su mirusiaisiais, kitas ministras – pasiūlo Gedimino kalną suremontuoti už ES pinigus, skirtus žemės ūkiui, o Žemaitijos naudmenų našumą skaičiuoti pagal cukrinių runkelių derlingumą. Trečias ministras nusprendžia steigti onkovenerologinį centrą ir į vieną gydymo įstaigą sukelti vėžininkus kartu su sifilitikais. Galiausiai imamasi plėšyti į Lietuvą iš užsienio atkeliaujančius žurnalus, o iš valdžios institucijų išgirstame, kad Lietuvoje jau nepageidautini ne tik žurnalai su alkoholio reklama, bet ir tokie pat elektroniniai laiškai.
Pasirodo, kad Jūsų elektroniniai laiškai gali būti cenzūruojami lygiai taip pat, kaip būdavo cenzūruojami popieriniai laiškai pačiais gūdžiausiais sovietmečio laikais. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas jau paragino pasikeisti parašus elektroniniuose laiškuose, nes jie gali būti traktuojami kaip reklama. Pavyzdžiui parašas elektroniniame laiške su įmonės logotipu ir prekės ženklu „Švyturys“ gali būti prilygintas reklamai.
Negana to, atsižvelgiant į kontrolierių išaiškinimus, dabar yra rekomenduojama būti atidžiais ir vengti dalyvauti viešuose renginiuose pasipuošus, pavyzdžiui „Carlsberg“ marškinėliais. Siūloma atidžiai ir kritiškai vertinti įmonėms renginių, ypač alkoholinių produktų, nuotraukas prieš pasidalijant jomis socialinių tinklų profiliuose ir asmeninėse paskyrose. Valdantieji kontroliuos, kokiais marškinėliais rengsitės. Pats laikas peržiūrėti savo „garderobą“ ir išmesti marškinėlius su nepageidautinais užrašais.
Dar daugiau išradingumo už vykdomosios valdžios atstovus demonstruoja valdančiųjų parlamentarai. Atrodo, kad prasidėjo kažkokios beprotiškos lenktynės – kas sugalvos ir pasiūlys dar daugiau „durnysčių“. Kas sugalvos pačią neįtikėtiniausią, pačią keisčiausią, tiesiog iš koto verčiančią idėją Lietuvai.
Štai valdančiųjų Seimo narys Mindaugas Puidokas įregistravo net kelias pataisas, kurios tikrai gali varžytis „gandragalviškųjų durnysčių“ konkurse. Pirma pataisa yra susijusi su rūkymo ribojimais viešose vietose, išplečiant vietų sąrašą, kur bus draudžiama rūkyti. Numatomi konkretūs atstumai, net metro tikslumu. Kas su matavimo rulete bėgios ir matuos tuos atstumus tarp rūkančiojo ir įstatyme paminėto objekto – neaišku. O ir kaip tai atrodys iš šono. Keistokai.
Dar vienas perliukas – baudų už viršytą greitį diferencijavimas. Gyvenvietėje viršytas kilometras įvertinamas „brangiau“ nei užmiestyje viršytas greičio kilometras. Gyvenvietėje bauda didesnė.
Prisiminkime cukraus mokestį arba dirvožemio mokestį. Arba mėginimą pradėti skaičiuoti žemės naudmenų nusidėvėjimą, kaip kokio automobilio arba baldo. Vaiko pinigų reforma – dar viena keistenybė apie nieką. Jau tuoj turbūt sulauksime ir įstatymo projektų, draudžiančių gerti kavą arba „gadinti orą“ viešoje vietoje. Kaip sakoma, patys geriausi ir linksmiausi dalykai prasideda Seime.
Labai apmaudu, kad Seimo pirmininkas, kaip ir visi dabartiniai valdantieji, deklaravo, skelbėsi, kad pataisys pašlijusią Seimo reputaciją. Rūpinsis šios įstaigos geru vardu ir jos solidumu. Tačiau dabar mes matome, kad yra murkdomasi mažareikšmiuose dalykuose ir krečiama viena kvailystė po kitos.
Siūlyčiai Lietuvos parlamentarams šiek tiek „nuimti gazą“. Štai, pavyzdžiui, Airijoje parlamentarai per metus priima maždaug apie 70 įstatymų ir jų pakeitimų, Estijoje – kelis šimtus, o Lietuvos parlamentas per kadenciją priima apie 3000 teisės aktų. Šioje vietoje tikrai galima būtų sumažinti apsukas, nes žmonės jau pavargo nuo tų nesibaigiančių permainų. Jie nori stabilumo, šiek tiek ramybės. O ir kiekybė, ne visuomet reiškia kokybę.
Remigijus Žemaitaitis, partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas