Petras Blaževičius: Mūsų sielų daktaras Angelo (0)

Publikuota: 2018-09-24 Kategorija: Tribūna
Petras Blaževičius: Mūsų sielų daktaras Angelo

Tai įvyko pirmaisiais mūsų atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės gyvavimo metais, kai laisvėjome iš sovietinės ideologijos gniaužtų, kai keitėsi mūsų visų mąstysena,gyvenimiškoji filosofija.Akcinės bendrovės "Rokiškio sūris" generalinis direktorius Antanas Trumpa, toliaregiškai ieškodamas kelių gamyklos produkcijai į Europos ir pasaulio rinkas,1992 metais nusprendė į pagalbą pasitelkti italą Angelo Frosio.Kaip prisimena verslininkas, "susitikimas su Angelo Frosio, vienu geriausių  pasaulyje sūrininkystės ekspertų,buvo tikrai nuostabi bei maloni proga naujoms galimybėms".

 Atvykęs į Rokiškį, A.Frosio neužsidarė vien tarp gamyklos sienų. Jis detaliai susipažino su miestu, jo kultūriniais ir turistiniais objektais,taigi, netrukome susipžinti.Kalbėjo jis įtaigiai, vienu metu naudodamas italų,vokiečių,lietuvių ir kitų kalbų žodžius.Taip kalba ir iki šiol (tik arsenale- daugiau lietuviškų žodžių). Ir įsivaizduokite- ne tik aš,bet ir kiti lietuviai jį puikiai supranta!

 Kaip minėjau, Angelo neapsiribojo savo profesine sūrininkystės žinovo veikla.Turėdamas ir dailės srities išsilavinimą,jis stačia galva nėrė į miesto kultūrinį gyvenimą: tapo bene pirmuoju privačiu stambiu kultūros mecenatu,labdaros akcijų organizatoriumi,dailės ir kitų menų propaguotoju,švietėju.Neslėpsiu,kad į tokią tuo metu neįprastą užsieniečio veiklą nemažai miestelėnų žiūrėjo nepatikliai.Kokiu tikslu jis net iš Italijos neturtingiems rokiškėnams gabena labdarą?Kodėl labdaros akcijų metu vaišina žmones?Kam Rokiškyje reikalinga organizuoti "meno iš atliekų" plenerus ir mokymus?Kažin ar šiaip sau "suklojo"net 300 tūkstančių litų vieno iš kumetynų restauravimui, o paskuiėmėsi restauruoti rokiškio krašto muziejaus liaudies buities skyriaus pastatus?

 Neužmirštu incindento,įvykusio A.Frosio organizavus Giuseppe Verdi jubiliejaus paminėjimą Rokiškyje.Šio renginio metu italas dalino labdarą rokiškėnams,vaišino juos sūriu ir Italijoje pagamintu proginiu šampanu.Rokiškio miesto choristai,paįvairinę programą sudainuota populiaria Vergų arija iš G.Verdi operos "Nabucco",atsidėkodami geradėjui spontaniškai sugiedojo ir Lietuvos himną.Vietinis laikraštis netruko sukelti didžiulį  skandalą,kurį pasitvėrė net respublikos politikai.Buvo eskaluojama, kad italas už labdarą privertė rokiškėnus dainuoti Vergų ariją ir išniekino Lietuvos himną...Profesorius buvo kviečiamas aiškintis į savivaldybę,šios atstovai-į Seimą.

  Kai A.Frosio ,restauruodamas kumetyną,paprašė rajono valdžios išnuomoti jam šį pastatą Italų kultūros centro steigimui Rokiškyje, dėl įvairių įtarimų rajono taryba atsisakė.

 Manau,kad Angelo, turinčio verslo reikalų įvairiose valstybėse,vietoje, kitas būtų numojęs ranka ir bent kultūrinėj srity su rokiškėnais daugiau nesitepliojęs.Tik ne Frosio.Pasiūlęs Rokiškio kraštui organizuoti prakartėlių konkursus,tapo jų mecenetu ir vienintelio Pabaltijyje Prakartėlių muziejaus steigėju.Organizavo norintiems italų kalbos kursus.Leido leidinius lietuvių kalba ne tik sūrininkystės,bet ir meno klausimais.Vežė į Rokiškį aukštas pareigas Europos Sąjungos institucijose užėmusius italus,Italijos miestų merus,visaip garsino Rokiškį ir jo sūrius.Galop atsikvošėjo ir rokiškėnai, suteikę jam Rokiškio krašto Garbės piliečio vardą...

 2016 metais,minėdamas savo gyvenimo 70 metų jubiliejų,Angelo lietuvių kalba išleido knygą apie savo veiklą,gyvenimiškąją filosofiją bei  apie savo kūriamų sūrių antivėžinį poveikį. 2018 metais jo išleistoje lietuviškoje knygelėje "Sūris-didis vaistas žmonijai" teigiama,kad laktobakterijos,kuriomis ypač turtingi Rokiškio sūriai, yra ne tik labai svarbūs sveikos žmogaus mitybos elementai,bet taip pat gali būti naudojami kliniškai vėžio imunoterapijoje. A.Frosio įrodinėja,kad dėl sūrio teigiamos įtakos sveikatai būtina tęsti mokslinius ir klinikinius eksperimentus bei tyrimus. Jis tvirtina,kad maisto pramonės chemizacija yra pasiekusi neleistinus žmonijai mąstus.

 Angelo man suteikė galimybę pamatyti tas stebuklingąsias laktobakterijas Rokiškio sūrių gamyklos labaratorijoje.Įspūdinga,kad 10 gramų sveriantis gabalėlis sūrio turi net apie pusę milijardo laktobakterijų.Jis siūlo kasdien, kad ir sočiai papietavus,suvalgyti dar 30 gramų sūrio ir praturtinti savo organizmą taip naudingomis bakterijomis.

 Kaip pasakoja Angelo, pradėjus Rokiškio gamykloje auginti bakterijas ,tai buvo daroma rankiniu būdu, nes įrangos dar nebuvo.Dabar nemažai pažengta į priekį,taikoma ypatinga technologija.

 Šiuo metu apie apie 50 metų tyrinėjęs ląsteles ir specializavęsis pieno ląstelėse profesorius Angelo Frosio visas savo pastangas skiria kovai prieš maisto pramonės chemizavimą,toliau įrodinėja jo išrastų sūrių poveikį kovoje prieš vėžį.Deja,pasak jo,pasaulio sveikatos organizacija šiuo klausimu dar nėra kovinga,todėl kelia sau uždavinį paraginti ją užimti kovingesnę poziciją ir ruošiasi pasisakyti šiuo klausimu organizacijos suvažiavime Niujorke.

 

Petras Blaževičius

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video