Aplinkosaugos svarba – kodėl turėtume perdirbti metalų laužą? (0)
Metalo laužo perdirbimas yra viena iš svarbiausių šiuolaikinės žiedinės ekonomikos dalių, kuri tiesiogiai prisideda prie aplinkos išsaugojimo. Nors metalai yra viena iš lengviausiai perdirbamų žaliavų, visgi, ne visi supranta – kokią reikšmę jų perdirbimas turi gamtai, energetiniams ištekliams ir visuomenei.
Atminkite, kad metalų laužo kainos dažnai priklauso nuo pasaulinių rinkų ir vietinių ekonominių sąlygų.
Energijos taupymas ir išteklių išsaugojimas
Vienas svarbiausių metalo perdirbimo privalumų yra energijos taupymas. Gaminant metalus iš perdirbtų žaliavų sunaudojama žymiai mažiau energijos nei išgaunant juos iš rūdų.
Perdirbant aliuminį sunaudojama iki 95 % mažiau energijos, nei gaminant jį iš pirminių boksitų. Plieno gamyba iš perdirbtų medžiagų taip pat reikalauja apie 60 % mažiau energijos nei naujų žaliavų naudojimas (šaltinis – World Steel Association).
Energijos taupymas tiesiogiai prisideda prie anglies dvideginio išmetimo mažinimo, nes mažiau energijos reiškia mažesnį iškastinio kuro naudojimą. Tai yra svarbus žingsnis kovoje su klimato kaita.
Gamtos išteklių apsauga
Pasaulyje metalo ištekliai nėra begaliniai, todėl jų tausojimas tampa būtinybe. Kasmetinė metalo rūdų gavyba kenkia gamtai, nes dėl kasybos sunaikinami miškai, ekosistemos ir dirvožemis. Be to, išgaunant rūdas iš žemės gelmių – susidaro dideli atliekų kiekiai, kurie užteršia aplinką.
Perdirbant metalą – mažėja poreikis išgauti naujas rūdas, todėl mažiau paveikiami natūralūs kraštovaizdžiai ir išsaugomi esami ištekliai.
Vien perdirbto plieno panaudojimas kasmet sumažina apie 1,5 mlrd. tonų anglies dvideginio emisijų, kurios būtų išmetamos gaminant naują plieną iš rūdų (šaltinis: International Energy Agency).
Atliekų mažinimas ir sąvartynų apsauga
Didelis kiekis metalų laužo patekęs į sąvartynus – užima daug vietos ir sunkiai suyra. Nors metalai laikui bėgant gali oksiduotis – procesas yra labai lėtas, o jų buvimas sąvartynuose gali užteršti dirvožemį ir vandenį. Perdirbant metalo laužą ne tik sumažinamas atliekų kiekis sąvartynuose, bet ir sukuriamos sąlygos išnaudoti šias medžiagas kaip vertingą žaliavą. Tai yra svarbus žingsnis link tvarios ekonomikos, kurioje kiekviena atliekų dalis virsta nauju produktu.
Ekonominė nauda visuomenei
Metalo perdirbimas ne tik padeda aplinkai, bet ir sukuria darbo vietas perdirbimo sektoriuje. Ši pramonė skatina žiedinę ekonomiką, kurioje atliekos tampa vertinga žaliava, o ne nereikalingomis atliekomis.
Be to, metalo perdirbimas dažnai yra pigesnis nei naujų metalų gamyba, todėl tai teigiamai veikia visą pramonės grandinę – nuo gamintojų iki vartotojų. Tuo pačiu sumažinamos ir gamybos sąnaudos, kurios leidžia kurti pigesnius produktus vartotojams.
Klimato kaitos mažinimas
Metalo perdirbimas yra vienas iš paprasčiausių būdų kovoti su klimato kaita. Naudojant perdirbtą metalą – sumažinamas energijos poreikis, o tai reiškia, kad mažėja išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis.
Perdirbant vieną toną plieno – sutaupoma apie 1,1 tonos anglies dvideginio, o perdirbant toną aliuminio – net 9 tonas anglies dvideginio emisijų. Šie skaičiai rodo, kad metalo perdirbimas yra itin svarbus procesas, kuris padeda pasiekti globalius klimato tikslus.
Ką galime padaryti kaip vartotojai?
Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie metalo perdirbimo.
- Atidžiai rūšiuokite metalus savo namuose – atskirkite plieną, aliuminį, varį ir kitus metalus nuo bendrų atliekų.
- Pristatykite surinktą metalo laužą į perdirbimo punktus. Tai padės ne tik sumažinti atliekų kiekį, bet ir užsidirbti papildomų pajamų.
- Skatinkite rinką rinkdamiesi gaminius, kurių sudėtyje yra perdirbtų metalų.
Prisidėti prie šio tikslo gali kiekvienas iš mūsų – nuo atsakingo atliekų rūšiavimo iki sąmoningo produktų pasirinkimo. Metalo perdirbimas nėra tik atliekų valdymo dalis – tai investicija į švaresnę ir tvaresnę planetą.
Užs. nr. 3043.