Būsimiems ir esamiems verslininkams pristatytos paramos galimybės (0)

Publikuota: 2022-09-14 Kategorija: Verslas
Būsimiems ir esamiems verslininkams pristatytos paramos galimybės
Rokiškio Sirena nuotr. / Rokiškio rajono savivaldybės Strateginio planavimo, investicijų ir viešųjų pirkimų skyriaus vyr. specialistė Reda Ruželienė pristato Savivaldybės paramos verslui programas.

Rokiškyje, bendradarbystės centre „Spiečius“, vykusiame renginyje „Verslo kūrimo ir galimybės“ Savivaldybės, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Užimtumo tarnybos atstovai pristatė, kokią finansinę paramą gali gauti verslą jau pradėję ar dar tik jį kuriantys asmenys, palygintos skirtingos verslo formos, taip pat priminta apie tik Rokiškio rajono gyventojams skirtas verslo subsidijų programas.

Planuojantys tekti paraiškas paramai gauti pagal šias programas turėtų suskubti padaryti tai dar rugsėjo mėnesį.

Verslumo tempai

Viena iš paramos verslui formų –  2010 metais startavusi Rokiškio rajono savivaldybės smulkaus ir vidutinio verslo plėtros programa.

Pirmaisiais metais buvo sulaukta vos 3 paraiškų, tačiau dabar rokiškėnai žymiai aktyviau kuria savo verslą. Verslumas, aplenkdamas pandemijas ir karantinus, Rokiškio rajone ypač sparčiai augo pastaruosius penkerius metus ir dabar jo augimo tempas, atsižvelgiant į naujai įsteigtų įmonių skaičių, yra vienas didžiausių Panevėžio apskrityje. 

Pasak Rokiškio rajono savivaldybės Strateginio planavimo, investicijų ir viešųjų pirkimų skyriaus vyriausiosios specialistės Redos Ruželienės, pernai sulaukta rekordinio skaičiaus – 115 paraiškų, 93 prašymai buvo patenkinti, verslo subjektams ir fiziniams asmenims išdalinta beveik 75 tūkst. eurų paramos. 

Gautas lėšas verslininkai panaudojo įmonių steigimui, reklaminių leidinių parengimui, mokesčiams už žemę, taip pat padengti dalį išlaidų už patalpų nuomą, palūkanoms už paskolas susimokėti, seminarams, mokymams. 

Ruošiasi kaip studentai

Per visą paramos laikotarpį paramą gavusiose įmonėse dirbo beveik pusė tūkstančio asmenų, vien pernai po finansinių injekcijų sukurtos 54 naujos darbo vietos.

Šiemet paramos suma didėjo, nedidelėms įmonėms ir pradedantiems verslą fiziniams asmenims bus paskirstyta 80 tūkst. eurų. Per pirmus kvietimus buvo užregistruotos 59 paraiškos ir  paramai gauti.

Prioritetas skiriant paramą šiemet teikiamas kaimo vietovėse veikiančioms įmonėms.

Konkurso organizatoriai ragina nepražiopsoti termino, paraiškų pateikimui smulkaus ir vidutinio verslo programos konkursui liko mažiau nei savaitė – jos priimamos iki rugsėjo 16 d.

„Trečiajam kvietimui jau sulaukėme paraiškų, bet tikėtina kada daugiausia jų „sukris“ paskutinę savaitę ir  netgi paskutinėmis dienomis, nes verslininkai užsiėmę žmonės ir kaip studentai – ruošiasi paskutinę naktį“, – sakė R. Ruželienė.

Teikti paraiškas

Neturintys įmonės, tačiau turintys gerą verslo idėją asmenys taip pat gali tikėtis finansinio paskatinimo. Paraiškas konkursui dėl subsidijų verslo idėjai įgyvendinti Savivaldybei galima pateikti iki rugsėjo 30 d. Jas galima teikti nuo 16 metų.

„Parama įmonėms ar verslo idėjai įgyvendinti gali siekti iki 3 tūkst. eurų. Jos gali prašyti tik Rokiškio savivaldybėje gyvenantys ir veiklą vystantys asmenys“, – pabrėžė R. Ruželienė.

Pasak jos, esminis skirtumas tarp šių dviejų krypčių, kad kompensacinis fondas skirtas tiems, kurie investuoja patys ir dalį investicijų nori susigrąžinti, o subsidijų konkursas organizuojamas fiziniams asmenims, kitaip tariant, žmonėms, kurie turi idėjų, bet neturi pinigų.

Idėjos ir pinigai

Strateginio planavimo, investicijų ir viešųjų pirkimų skyriaus vyriausioji specialistė  akcentavo, kad vertinant paraiškas, bus skiriamas didelis dėmesys idėjos novatoriškumui, išskirtinumu.

„Elektroninės parduotuvės atidarymas gal ne pati originaliausia idėja, reikėtų pagalvoti kažką originalesnio, inovatyvaus, galbūt pasiūlyti tokių paslaugų, kokių Rokiškyje dar nebuvo. Komisiją gali užkabinti ir tai, jeigu vystant verslą bus numatyta pasiūlyti nemokamų paslaugų socialiai pažeidžiamų asmenų grupėms, tarkime, per mėnesį suorganizuojami keli edukaciniai užsiėmimai. Labai svarbu, kad idėją pristatęs asmuo atvyktų į Savivaldybę ir pats ją pristatytų, apgintų,“ –  kalbėjo R. Ruželienė.

Pasak specialistės, būsima veikla turi būti ne tik originali, bet ir pelninga, todėl idėjos autoriui būtina pasiskaičiuoti, ar pavyks uždirbti nors minimalų atlyginimą, įvertinti riziką, konkurencines sąlygas. 

Kai kas gavo

Šiais metais verslo idėjai įgyvendinti 1 000–3 000 Eur finansinė paskata jau buvo suteikta 5 rokiškėnams, bandantiems užpildyti nišą tarp jau esamų ir naujų paslaugų.

Ankstesniais ir šiais metais pateiktų verslo idėjų autoriai pasinėrė į labai skirtingas veiklas – gamina baldus gyvūnams, lazeriu šalina tatuiruotes, kepa konditerinius gaminius, įkūrė erdvę vaikams – švenčių ir laisvalaikio studiją, siūlo apšiltinimo ekovata paslaugas ir kt. 

Savivaldybės paramos nereikėtų tikėtis tabako gamintojams, draudimu, nekilnojamo turto pardavimu, medžiokle, azartinių žaidimų organizavimu norintiems verstis asmenims, tarp neremiamų veiklų ir teisinės paslaugos.

Verslumo genas

Savivaldybės pateiktoje ataskaitoje apie verslo situaciją, nurodoma, kad Rokiškio rajone 2021 metais įregistruota daugiau nei pusantro tūkstančio verslo subjektų, iš kurių veikė 677, o verslumo lygio rodiklis per penkerius metus šoktelėjo 39 proc. Sau darbo vietas sukūrę gyventojai daugiausiai verčiasi didmenine ir mažmenine prekyba, automobilių remontu, statybų, taip pat transporto ir saugojimo paslaugomis, užsiima apdirbamąja gamyba.

R. Ruželienė svarsto, kad tokį verslumą galėjo paskatinti ir geografinė padėtis. Rajonas nutolęs nuo didžiųjų miestų, tad rokiškėnai patys sugalvojo, kaip pasiūlyti daugiau paslaugų vietoje, kad netektų vykti jų ieškoti į Panevėžį ar Latvijos miestus.

Darbo priemonėms

Renginyje dalyvavęs Užimtumo tarnybos karjeros konsultantas Renaldas Strumskys kalbėjo, kokios paramos gali tikėtis planuojantys įkurti darbo vietą neįgaliajam, didelio nedarbo teritorijose veiklą vykdantys darbdaviai, savarankišką veiklą planuojantys bedarbiai. Pradedantys veiklą ir sau darbo vietą norintys sukurti asmenys gali gauti paramą darbo priemonėms įsigyti. 

Pasak R. Strumskio, tokiais atvejais svarbu sutilpti į terminus ir neatidėlioti darbų pradžios. Praktika rodo, kad kartais trečdalį visų paskirstytų pinigų tenka grąžinti, nes paramos gavėjai nevykdo veiklos. 

Parama vienai darbo vietai steigti gali siekti 22,6 tūkst. eurų. Užimtumo tarnybos atstovas atkreipia dėmesį, kad  lėšos turi būti naudojamos tik tiesioginėms darbo priemonėms įsigyti.  Pvz., automobilis buhalterei nėra būtinybė, priešingai nei planuojančiam pradėti pervežimo veiklą. Pusę subsidijos galima išleisti patalpų remontui.

Parama neskiriama laikiniems ir sezoniniams darbams vykdyti.

Pasigedo logikos

Pirmenybė skiriant finansinę pagalbą teikiama per karantiną nukentėjusiems asmenims, kurie turėjo uždaryti savo verslą arba buvo atleisti iš darbo.

Kai kurie  paramos skirstymo kriterijai renginio dalyviams atrodė nelogiški. 

Vienas iš tokių, kad paramą gali gauti tik kitokią veiklą, nei vykdė prieš tai, planuojantys pradėti asmenys. Kitaip tariant, jeigu buvai kirpėjas ir per karantiną nukentėjai bei nutraukei veiklą, dabar turėtum persikvalifikuoti ir užsiimti buhalterine ar kokia kita veikla.  Jeigu vėl norėsi kirpti, paramos negausi.

„Kaip gali žmogus, visą gyvenimą dirbęs statybininku, staiga tapti mechaniku ir pradėti naują veiklą? Gal geriau dirbti toje srityje, kurią gerai išmanai?“ – retoriškai klausė renginio dalyviai. 

Didelio nedarbo teritorijose veiklą vykdantys darbdaviai taip pat yra sąrašo viršuje skirstant paramą, tačiau, pasak R. Strumskio, tik tais atvejais, kai įmonė toje teritorijoje veiklą vykdo bent vienerius metus. Pasitaiko atvejų, kai, tarkim, vilniečiai steigia įmonę Ignalinoje, kur didžiulis nedarbas, o išties žmonės, ir nebūtinai ignaliniečiai, dirba Vilniuje.

Atkreipti dėmesį

Kuriantys verslo planus ir planuojantys prašyti valstybės pagalbos, turėtų atkreipti dėmesį, kad prioritetas teikiamas skaitmenizacijos, žiedinės ekonomikos tikslų turintiems pareiškėjams.

Pernai Rokiškyje savarankiško užimtumo rėmimui pateikta 20 paraiškų, iš jų tik trims patvirtintas finansavimas. Parama pasinaudota steigiant masažo, kosmetikos kabinetus, taip pat įsigyjant įrengimą, kuriuo nuo detalių šalinamos rūdys.

Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos vyresnioji patarėja Daiva Kelečienė palygino dirbančių su verslo liudijimais ir pagal individualios veiklos pažymą verslo formas, mokestines prievoles. Pristatė elektronines paslaugas pasiklydusiems mokesčių džiunglėse. Viena iš tokių – individualios veiklos apskaitą palengvinantis virtualus buhalteris. i.APS.

 Autorius – Kristina Ramanauskaitė

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video