Kelmų frezavimas – kelmų šalinimo būdas, vertinamas dėl greičio ir kokybės (0)

Publikuota: 2024-04-10 Kategorija: Verslas
Kelmų frezavimas – kelmų šalinimo būdas, vertinamas dėl greičio ir kokybės
Asociatyvi nuotr.

Jei medžių ar krūmų pjovimas – aplinkos tvarkymo darbas, kurį įmanoma atlikti savarankiškai, tai po minėto proceso likę kelmai, neturint specialios technikos ir daug laiko bei dar daugiau kantrybės – galvą pasukti reikalaujanti užduotis. Vienas efektyviausių sprendimų – specialia mašina, pasiekiančia gilesnį dirvos sluoksnį, atliekamas kelmų frezavimas, padedantis greitai apvalyti teritoriją nuo nereikalingų kelmų bei šaknų, kartu nepažeidžiant dirvos ir turint galimybę išsaugoti kitus greta augančius augalus.

 

Kelmų frezavimas ar rovimas: kurį sprendimą rinktis?

Kelmų frezavimas ir rovimas – du populiariausi būdai, galintys padėti pašalinti nepageidaujamus krūmus. Žemiau pateikti frezavimo privalumai – akivaizdus įrodymas, jog būtent pastarasis, vertinant darbo atlikimo kokybę bei sugaištą laiką, yra efektyvesnis sprendimas.

  • Po kelmų frezavimo paviršius lieka lygus (nėra duobių), tad nebėra ir papildomo žemės įdirbimo poreikio. Išvalius žemę nuo kelmų, porą savaičių dirvožemis turi būti paliekamas „ilsėtis“, o vėliau gali būti atliekami kiti aplinkos tvarkymo darbai (vejos sėjimas, augalų sodinimas ir kita).
  • Profesionaliai atliekamas kelmų frezavimas, kitaip nei rovimas, mažiau sutrikdo dirvožemį.
  • Negana to, frezavimo metu susidariusios, kelmuose esančios naudingosios organinės liekanos yra sumaišomos su žemėmis, tokiu būdu prisotinant dirvožemį vertingomis medžiagomis.
  • Kelmų frezavimas – dirvos apdirbimo metodas, kurį pritaikius, vejos sėjimas yra galimas ir be papildomo augalinio sluoksnio atvežimo būtinybės.
  • Kelmų frezavimas, lyginant su mechaniniu rovimu – greitesnis, mažiau darbo jėgos ir energijos pareikalaujantis procesas. 1 ha ploto teritorijos išfrezavimui vidutiniškai pakanka vos 1 dienos.
  • Kelmų frezavimui skirta mašina taip pat gali būti naudojama krūmų, peraugusios žolės bei kitos nereikalingos augmenijos naikinimui ir mulčiavimui.
  • Šis aplinkos tvarkymo būdas – geras sprendimas, prireikus sutvarkyti apleistas ar sunkiai pasiekiamas teritorijas (šlaitai, maži sklypai ir kita).

Kodėl reikia naikinti kelmus?                     

Išskirti daugiau kelmų privalumų, nei tik galimybė ant pastarųjų prisėsti, gana sudėtinga. Tuo tarpu trūkumų, vadinasi – ir priežasčių, dėl kurių juos reikia rauti, tikrai ne vienas. Ypač – kalbant apie didelį kelmų kiekį teritorijoje.

Kelmai – kitų augalų rūšių konkurentai

Kelmai, dėl giliai įsišaknijusių šaknų, konkuruoja su kitais augalais ne tik dėl erdvės augti, bet ir dėl vandens bei maistinių medžiagų. Dėl šios priežasties teritorijose, kuriose po medžių pjovimo daug likusių kelmų, kita augmenija yra  skurdoka.

Kelmai – vienas iš dirvožemio erozijos veiksnių

Dėl stiprių, giliai ir plačiai išsiraizgiusių šaknų, prisidedant lietaus ir/arba vėjo „kokteiliui“, kelmai tampa viena iš eroziją skatinančių priežasčių.

Kelmai – estetikos stokojantis aplinkos akcentas

Dėl styrančių kelmų apie gražią veją, o kartu – ir harmoningą aplinką, galima tik pasvajoti.

Kelmai – ligų šaltinis

Kelmų šaknys – jauki buveinė įvairiems kenkėjams ir potencialus įvairių ligų šaltinis, keliantis pavojų toje vietoje augantiems augalams.

Žala infrastruktūrai

Dėl kelmų, augančių prie ar šalia asfalto, vandens nubėgimo griovelių ir kitų infrastruktūros objektų, galima pastarųjų pažeidimai.

Kelmų frezavimas – dirvos apdirbimo metodas, galintis padėti greitai ir efektyviai išspręsti minėtas problemas.

Kada geriausias metas atlikti kelmų frezavimą?

Tinkamiausią laiką šio aplinkos tvarkymo darbo atlikimui diktuoja ne tik kelmų rūšis, bet ir gamtos sąlygos. Pavasario pradžia – bene idealiausias metas. Dirva šiuo laikotarpiu dar yra pakankamai drėgna, o šaknys – mažiau įsišaknijusios, tad, atliekant frezavimą, jog pašalinamos lengviau, kartu sumažėja ir riziką pakenkti dirvožemiui.

Dirvos frezavimas gali būti nukeliamas rudeniui, kai sulaukiama pirmųjų šalnų. Privalumai – tokie patys, kaip ir pavasarį. Ir, negana to, gamtoje sumažėjus žalumos, rudenį kelmai tampa pastebimesni. O tai taip pat palengvina jų naikinimo atlikimą. 

 

Žinoma, įsigijus apleistą sklypą ar nusprendus gelbėti savo sodą nuo kelmų invazijos, šį darbą, greitai ir kokybiškai, „Bekrūma“ komanda gali atlikti bet kuriuo metų laiku. 

Užs. nr. 2670.

 

 

 

Dalintis naujiena

Rekomenduojami video