Pristatyta aktuali informacija kuriantiems verslą Rokiškio rajone (0)

Publikuota: 2024-02-28 Kategorija: Verslas
Pristatyta aktuali informacija kuriantiems verslą Rokiškio rajone
Kristinos Ramanauskaitės nuotr. / Renginio organizatoriai ir svečiai

Vasario 27 d. vyko Rokiškio rajono savivaldybės ir asociacijos „Verslo akseleratorius“ organizuotas renginys apie smulkaus ir vidutinio verslo kūrimo ir plėtros galimybes rajone. Jame pristatytos savivaldybės teikiamos paramos galimybės kuriantiems ir turintiems verslą, buvo skaitomi pranešimai apie Užimtumo tarnybos paslaugas darbdaviams, mokesčių aktualijas, diasporos politiką. Šiomis temomis susidomėjo apie pusantro šimto užsiregistravusių dalyvių iš Lietuvos ir užsienio, dalis jų galėjo prisijungti ir pateikti jiems rūpimus klausimus nuotoliniu būdu.

Netoli iki Baltijos

Rokiškio r. savivaldybės vicemeras Antanas Taparauskas informavo apie savivaldybės teikiamą paramą verslo subjektams, ekonominę aplinką galimiems investuotojams. Kalbėdamas apie geografinę rajono padėtį, vicemeras atkreipė dėmesį, kad iki Baltijos jūros rokiškėnams tik 160 km, bet ne Lietuvoje, o Latvijoje, taigi, pasitelkus užsienio partnerius, galima pasiūlyti ir uosto paslaugas. Anot A. Taparausko, verslui padeda įkurtas bendradarbystės centras „Spiečius“, teikiantis konsultavimo paslaugas, patraukli mokesčių politika, vietos veiklos grupės. Rokiškio rajone 2022 m. statistiškai vienam gyventojui tenka 1609 Eur tiesioginių užsienio investicijų. 

Vyrauja nedidelės įmonės

Įregistruotų ūkio subjektų metų pradžioje buvo šiek tiek mažiau, tačiau metų eigoje jų skaičius paprastai didėja, o nedidelis augimas jaučiamas nuo 2018 m. Iš įregistruoto 1631 ūkio subjekto, 889 veikiantys. Metų pradžioje Rokiškio rajone 97 proc. sudarė smulkios ir vidutinės įmonės, kuriose yra iki 50 darbuotojų (didžiojoje dalyje įmonių dirba iki 10 žmonių). Didžiausios rajono verslo įmonės – AB „Rokiškio sūris“, UAB „Rokiškio mėsinė“, medžio apdirbimo įmonė „Ramundas GM“, „Rokiškio mašinų gamykla“ ir UAB „Lašų duona“. Bedarbių skaičius rajone 9,7 proc., šalies vidurkis 9,3 proc.

Mokestinės lengvatos

Renginyje dar kartą pristatyta smulkaus ir verslo plėtros programa, kuria jau pasinaudojo nemažai vietos verslininkų. Savivaldybė šiais metais programai skyrė 80 tūkst. Eur (vienam pareiškėjui gali būti skiriama iki 5 tūkst. Eur). Nuo 2010 m. programos lėšų suma padidėjo dešimt kartų, anot vicemero, šiuo metu tai vienas didžiausių rodiklių šalyje. Trejų metų laikotarpiui naujiems investuotojams taikomos žemės nuomos, nekilnojamo turto mokestinės lengvatos, savivaldybė yra parengusi statybai tinkamų sklypų, komercinės paskirties laisvų pastatų sąrašus.

Dirbantiems su verslo liudijimais

„Turime unikalų dalyką – paramą verslo idėjai, norintiems pradėti savo verslą. Fiziniai asmenys, turintys gerą idėją, tačiau stokojantys finansinių galimybių, gali gauti išmokas. Už pirmą vietą 5 tūkst. Eur, už antrą – 4 tūkst. Eur, už trečią – 3 tūkst. Eur“, – paramos galimybes vardijo A. Taparauskas. Kita pagalba: taikomos 100 proc. lengvatos su verslo liudijimais dirbantiems mokiniams, studentams, tradiciniams amatininkams ir sunkų neįgalumą turintiems asmenims. Investicijų skatinimo lengvata taikoma ūkio subjektams, kurie Rokiškio rajono savivaldybės teritorijoje pradeda naują ekonominę veiklą – gamybą arba paslaugas, investuoja į naujai sukurtą turtą, kuria darbo vietas. Priklausomai nuo investicijų apimties, savivaldybė jiems kompensuoja valstybinės žemės nuomos ir turto mokesčius 100 proc.

Pamatai socialiniam verslui

Smulkiems, neseniai veiklą pradėjusiems verslininkams kompiuterizuotas darbo vietas, susitikimų erdvę, konsultacijas teikia bendradarbystės centras „Spiečius“. Ateityje rajone turėtų aktyviau kurtis ir socialiniai verslai. Prieš mėnesį savivaldybė pradėjo vykdyti socialinio verslumo ekosistemos tobulinimo Žiemgaloje ir šiaurės Lietuvoje projektą, kalbant paprasčiau, bus ieškoma potencialių socialinių įmonių plėtros sričių. Projekto biudžetas, tenkantis Rokiškio rajonui, 100 tūkst. Eur, iš apie 80 tūkst. Eur sudaro ES lėšos.  

Kvies teikti paraiškas

Rokiškio r. savivaldybės strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pavaduotoja Reda Ruželienė detaliau apžvelgė paramos programą smulkaus ir vidurinio verslo atstovams. Naujus kvietimus teikti paraiškoms gauti subsidijoms verslo idėjai bei paramai smulkiam bei vidutiniam verslui planuojama skelbti kovo 1 d.

Verslo konsultantas Mindaugas Citavičius, pristatydamas neseniai įkurtos asociacijos „Verslo akseleratorius“ veiklą, sakė, kad vienas pagrindinių jos tikslų yra informacijos sklaida, tiesiant tiltus tarp savivaldos ir verslo. Pasak pranešėjo, asociacijos kūrėjai – praktikai, galintys padėti verslui „nuo iki“: parašyti projektus, pakonsultuoti marketingo srityje, apie paramos galimybes, suformuoti brendą, teikti kitą pagalbą, auginant verslus. Asociacijos kūrėjai orientuojasi ne tik į vietinius, bet ir visos Lietuvos verslus, taip pat ieško bendradarbiavimo galimybių su diaspora – išvykusiais į užsienį tautiečiais.

Darbdaviams ir mokiniams

Mentorystės programas pradedantiems verslą, kitos paramos galimybes pristatė BC „Spiečius“ koordinatorė Ramutė Uginčienė. Apie pritraukimą išvykusių iš Rokiškio, bet norinčių sugrįžti, kalbėjo savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėjos pavaduotoja Giedrė Kublickienė. Rokiškio profesinio mokymo centro, šiuo metu vieno stipriausių regione, direktorė Diana Giedrikienė pristatė specialybes, kurias gali įgyti moksleiviai ir jau dirbantys asmenys, naujas mokymo programas, bendradarbiavimą su vietos verslu. Apie Užimtumo tarnybos paslaugas darbdaviams informavo šios tarnybos Rokiškio skyriaus vedėja Dalia Starkuvienė, mokesčių aktualijas apžvelgė Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos mokestinių prievolių departamento vyresnioji patarėja Daiva Kelečienė.

 

 

 

   

 

 

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video