Unikali šventė Juodupėje – nuo šiol bažnyčios Didįjį altorių puoš šventovės vardą simbolizuojantis paveikslas (video +foto) (7)

Publikuota: 2021-12-20 Kategorija: Kultūra
Unikali šventė Juodupėje – nuo šiol bažnyčios Didįjį altorių puoš šventovės vardą simbolizuojantis paveikslas (video +foto)
Lina Dūdaitė-Kralikienė / Švč. Aušros vartų Dievo motinos paveikslą pašventino kunigas Rimantas Kaunietis.

Juodupės bažnyčioje nuo šiol altorių puošia Švč. Aušros vartų Dievo motinos paveikslas. Toks pat, kaip ir šios šventovės vardas. Dailininko Rimvydo Kviklio nutapytas paveikslas nėra kopija ar replika – tai autorinis darbas Švč. Aušros vartų Dievo motinos paveikslo motyvais.

Išskirtinė šventė

Penktadienį, gruodžio 17-ąją į šv. Mišias tikintieji rinkosi labai gausiai. Ir vyresnieji, ir Juodupės jaunimas. Paveikslo šventinimas – neeilinis įvykis. Tą liudija ir svečiai kunigai: Rokiškio šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos vikaras Ernestas Želvys, Obelių, Kriaunų ir Aleksandravėlės klebonas Laimonas Nedveckas, ir šv. Mišias aukojęs Utenos Dievo apvaizdos parapijos vikaras Rimantas Kaunietis. Kuris ir buvo tas laimingas tarpininkas, sužinojęs ir pranešęs Juodupės parapijos klebonui Aivarui Kecoriui apie jo ieškomą paveikslą.

Didžiausia Advento pamoka

Prieš ketverius metus į Juodupės parapiją atvykęs klebonas A. Kecorius pasakojo, kad buvo nustebęs jog Didįjį altorių puošia ne tas paveikslas, kuris yra minimas bažnyčios titule. Dvasininkas prisipažino, kad jau nuo pat darbo šioje parapijoje pradžios, ne vienerius metus svarstė, kaip būtų galima rasti galbūt seną Švč. Aušros vartų Dievo motinos paveikslą, jį restauruoti ir taip pritaikyti bažnyčiai. Buvo pasiskolintas Onuškio parapijos Švč. Mergelės Marijos paveikslas. Kunigas svarstė galimybę ir įsigyti naują paveikslą: gal užsakyti nutapyti dailininkui, gal atsivežti iš Lenkijos. Apie tai buvo prasitaręs ir broliams kunigams. „Dievo apvaizda surikiavo taip, – džaugėsi klebonas A. Kecorius. – Paveikslas atsirado ten, kur turėjo atsirasti“.

Ir dailininkas R. Kviklys tapydamas paveikslą, mąstė apie tai, kad jis turėtų atsidurti bažnyčioje. Nors Lietuvoje labai garbinama Švč. Aušros vartų Dievo motina, tačiau jai skirtų šventovių tėra vos kelios: kunigas A. Kecorius tokių suskaičiavo tik tris. Ir viena jų būtent Juodupės, kuriai kaip tik ir ieškota paveikslo.

Gintaras Sadaunykas, „Bikuvos“ vadovas pasirūpino paveikslo įrėminimu. Dvasininkas labai džiaugėsi, kad toks užimtas žmogus rado laiko pasidžiaugti kartu su Juodupės parapijos žmonėmis.

Kunigas A. Kecorius pasidalino savo didžiausiu šio Advento atradimu ir pamoka, kurią liudija paveikslo istorija. „Dievas viską dėlioja. Ir mums labai svarbu išmokti laukti. Esam pakviesti laukti. Laukti su Aušros vartų Gailestingumo motina. Ir tada tas laukimas tampa kitoks, nei eilinis laikas, negu kasdienybė. Tačiau tas laukimas tampa kartu ir maldos laiku ir vieta. Taip ugdoma mūsų viltis, mūsų tikėjimas. Taigi, norisi palinkėti, kad visi tuose dalykuose augtume“, – kalbėjo kunigas A.Kecorius.

Jis įteikė dailininkui R. Kvikliui parapijos padėką. Kita padėka teko verslininkui R. Sadauninkui.

Ne atsitiktinumas

Dailininkas R. Kviklys prisipažino, kad paveikslo gimimas nėra atsitiktinumas. Jis dažnai lankydavosi Švč. Aušros vartų Dievo motinos koplyčioje. Pats yra dailininkas portretistas, tad nenuostabu, kad kilo mintis garsiojo paveikslo motyvais nutapyti ir savo darbą. Jau tapydamas jį, galvojo apie tai, kad toks paveikslas skirtas papuošti ne jo namams ar privačiai galerijai. Galvojo padovanoti vienai iš Lietuvos bažnyčių. „Buvo keli įvykiai, atsitiktinumais to nepavadinsi, kurie ir atvedė prie to, kad paveikslas atsidurtų šitoje bažnyčioje. Vienas pokalbis, kitas pokalbis, ir jis taip atsidūrė čia“, – sakė menininkas.

Lemtinga diena, pasak Utenos Dievo apvaizdos parapijos vikaro Rimanto Kauniečio, buvo lapkričio 16-oji. Tądien jis vyko iš laidotuvių. Dvasininką nuo kapinių kaip tik vežė dailininkas R. Kviklys. Užsimezgė pokalbis. „Žmogus klausia, ar bažnyčia priimtų dovanų: noriu, kad mano seniai nutapytas paveikslas kabotų bažnyčioje“, – sakė pamoksle dvasininkas. Jis žinojo, kad Juodupės parapijos klebonas A. Kecorius ieško būtent šio paveikslo. Pamoksle kunigas R. Kaunietis paaiškino, kad bus laiminama ne kopija, ne iš nuotraukos pertapyta replika. Tai originalus dailininko R. Kviklio darbas Švč. Aušros vartų Dievo motinos paveikslo motyvais.

Nuostabus Dievo vedimas yra tai, kad būtent lapkričio 16-ąją Lietuva švenčia Švč. Aušros vartų Dievo motinos atlaidus...

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video