Rokiškio rajone ugdomi 29 vaikai, atvykę iš Ukrainos (0)

Publikuota: 2022-04-19 Kategorija: Švietimas
Rokiškio rajone ugdomi 29 vaikai, atvykę iš Ukrainos
Rokiškio Sirena nuotr. / Daugiausia ukrainiečių moksleivių mokosi Senamiesčio ir J. Tūbelio progimnazijose

Rokiškio rajone daugėja atvykusių iš Ukrainos žmonių. Dažniausiai tai yra moterys su vaikais, todėl rajono mokyklos turi spręsti klausimą dėl galimybės mokytis ugdymo įstaigose. Kaip informavo Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Aurimas Laužadis, ne visi pas mus atvykę moksleiviai yra pranešę apie savo norą mokytis, tačiau užsiregistravusių jau yra 29. Visai neseniai jų buvo trimis daugiau - vienas moksleivis išvyko į Austriją, o kiti du – į kitą rajoną. Dalis moksleivių mokosi nuotoliniu būdu, prisijungdami prie pamokų, vykstančių Ukrainoje.

Švietimo ir sporto skyrius turi duomenis apie 29 atvykusius vaikus

Pagal A. Laužadžio pateiktą informaciją, iš 29 užsiregistravusių rajono Švietimo ir sporto skyriuje 13 yra ikimokyklinukai, 9 – pradinių klasių mokiniai, likusieji – 5-7 klasių moksleiviai ir nė vieno gimnazisto. Iš visų užsiregistravusių 4 mokosi nuotoliniu būdu savo krašto mokyklose, tačiau dalį užsiėmimų lanko ir Senamiesčio progimnazijoje. Iki balandžio 14 d. nebuvo nė vieno moksleivio ar darželinuko, kuris lankytų ugdymo įstaigas kaimų ar miestelių mokyklose – visi lankė Rokiškio miesto mokyklas ir vaikų darželius. Paskutinėmis dienomis atsiradę trys vaikai iš vienos šeimos, kurie po mokinių atostogų pradės lankyti Pandėlio gimnaziją. Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo duomenimis, darželinukai Rokiškio krašte adaptavosi gerai, emocinių traumų nejaučia, noriai bendrauja su bendraamžiais. Kaip sekasi moksleiviams, A. Laužadis patarė klausti Rokiškio Senamiesčio progimnazijoje, turinčioje daugiausia patirties su ukrainiečiais moksleiviais, arba Rokiškio J. Tūbelio progimnazijoje.

Senamiesčio progimnazijoje moksleiviai derina nuotolinį ir kontaktinį ugdymą

Rokiškio Senamiesčio progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Bernadeta Tubelienė papasakojo, kad su ukrainiečiais moksleiviais susikalbėti bėdos nėra – visi gerai kalba rusiškai, o jeigu pedagogai pamiršta kokį žodį, primena, užbaigdami pradėtą mintį. Pasak direktoriaus pavaduotojos, bendravimas yra šiltas, atvykę iš svetur mokiniai džiaugiasi, galėdami bendrauti su kitais vaikais. Progimnazijoje mokosi keturi 5-8 klasių moksleiviai – 2 mergaitės ir 2 berniukai. Šiuos vaikus ėmėsi globoti mokyklos spec. pedagogė – logopedė, kuri padeda mokytis lietuvių kalbos, stengiasi šiuos vaikus suburti, kad bendrautų tarpusavyje. Pamokose vaikai naudojasi planšetiniais kompiuteriais, fotografuoja vadovėlių tekstą ir išverčia jį į savo kalbą. „Ukrainiečiams mokiniams yra sudaryta galimybė mokytis nuotoliniu būdu savo mokyklose. Bendraujame su mamomis, tariamės, jos ateina į mokyklą. Jau išsiaiškinome, kuriems vaikams ir kada vyksta pamokos Ukrainos mokyklose, todėl tuo metu leidžiame eiti į biblioteką ir dalyvauti pamokose nuotoliniu būdu. Jiems davėme ausinukus. Jeigu pasitaiko, kad nuotolinės pamokos nėra, vaikams sudarome galimybę ruošti namų darbus, kuriuos uždavė mokykla Ukrainoje.“ – pasakojo B. Tubelienė.

Senamiesčio progimnazijos pradinukai adaptavosi puikiai

Apie ukrainiečių pradinukų mokymąsi papasakojo Rokiškio Senamiesčio progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Palma Švarlienė. Pasak jos, ukrainiečiai pradinukai  lietuvių kalbą pradeda pažinti nuo pradžiamokslio. Kitose pamokose mokytojos pasiruošia „rimčiau“: išsiverčia terminus, apgalvoja, ko gali prireikti pamokoje lietuvių kalbos nemokantiems mokiniams. Muzikos, kūno kultūros bei darbelių pamokose problemų susikalbėti nekyla. Du pradinukai mokosi nuotoliniu būdu Ukrainoje ir Senamiesčio progimnazijos pamokose dalyvauja, kai baigiasi nuotolinės pamokėlės. Šiems vaikams yra duoti nešiojamieji kompiuteriai. Pasak P. Švarlienės, atvykę iš karinių veiksmų zonos vaikai yra sužavėti galimybės bendrauti, pasiilgę mokyklos. „Manau, problemų su šiais mokiniais neturime, pasitaikė labai geri vaikai. Labai padėjo tėveliai. Tęsti mokslus čia galimybę vaikai turėtų - esame aptarę lūkesčius, turėtume intensyvinti lietuvių kalbos mokymą, tačiau iki vyresniųjų klasių jiems toli, dar anksti spręsti, ką jie veiks ateityje. Nemanau, kad atvykusieji norės čia likti visam laikui.“ – sakė direktoriaus pavaduotoja P. Švarlienė.

Rokiškio J. Tūbelio progimnazijoje dauguma mokosi nuotoliniu būdu

Rokiškio J. Tūbelio progimnazijoje mokosi 9 ukrainiečių vaikai - du iš jų (penktokai) mokosi kontaktiniu būdu, likusieji pamokas Ukrainoje lanko nuotoliniu būdu (2 vaikai ketvirtokai, 2 septintokai ir 3 penktokai), tačiau, pasibaigus pamokoms, dalyvauja neformaliame ugdyme – įvairiuose būreliuose, užklasinėje veikloje. Tokią informaciją pateikė šios mokyklos direktorius Zenonas Pošiūnas. Ukrainiečiams mokiniams sudarytos sąlygos adaptuotis, kol kas nerašomi pažymiai. Vaikai noriai lanko mokyklą. Kaip sakė Z. Pošiūnas, sudėtinga apibūdinti, kaip jie jaučiasi Lietuvoje, vis tik jų atvykimo aplinkybės sudėtingos, yra kultūrinių skirtumų. Mokytojai su vaikais bendrauja rusų arba anglų kalbomis. Pasak mokyklos direktoriaus, šiems vaikams bus sudarytos sąlygos organizuoti ugdymą ir vėliau, tačiau dar sunku numatyti, kaip tai vyks, nes tai priklausys ir nuo valstybės politikos bei kitų dalykų.

 

Dalintis naujiena
Rašyti komentarą

Rekomenduojami video